Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

15η αγωνιστική: Απόλλων - Πανθρακικός 3-2

Αριθμός μηνυμάτων : 738
Charm : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 03/04/2010

15η αγωνιστική: Απόλλων - Πανθρακικός 3-2   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: 15η αγωνιστική: Απόλλων - Πανθρακικός 3-2    15η αγωνιστική: Απόλλων - Πανθρακικός 3-2   Clock11015/12/2013, 09:48

15η αγωνιστική: Απόλλων - Πανθρακικός 3-2   A15apo10
3-2
Κόρμπος 45+3'(π), 57', Αργυρόπουλος 81' - Χασομέρης 89', Ρομέου 90+2'
όταν διασύρεσαι με 3-0 ως το 89' απ' τον χειρότερο, ποιός είν' ο χειρότερος;

Η φάση του πέναλτι ήταν... αστεία. Δεν επιτρέπεται τέτοια αντίδραση, αν θες να βρίσκεται στην πρώτη κατηγορία.
Κανένας δεν κατάλαβε γιατί ο Έμποου πήγε έτσι πάνω στον Πετρόπουλο, μία φάση που στοίχισε τα πάντα στην ομάδα του... (Gazzetta)

...Η ομάδα του Λόρι Σάντσεζ μετά τις δύο σπουδαίες ισοπαλίες με Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ, πρόσθεσε στο ενεργητικό το τρίτο φετινό της «τρίποντο» φτάνοντας τους 13 βαθμούς. Πολύτιμη και πάλι η συμβολή και του Τζόρβα που πραγματοποίησε τουλάχιστον τέσσερις σημαντικές αποκρούσεις.

Το ματς είχε «άγρια ομορφιά» καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δύο γκολ μετά το 89ο λεπτό!
Για τον Πανθρακικό που ήταν ανώτερο στο πρώτο μέρος, αλλά δεν το εκμεταλλεύθηκε, αυτή ήταν η 5η ήττα.
Ο Λόρι Σάντσεζ παρέταξε τον Απόλλωνα με επιθετικό δίδυμο τους Φαρινόλα Πετρόπουλο, ενώ ο Άκης Μάντζιος χρησιμοποίησε σύστημα 3-5-2 με τους Ιγκορ και Κάσες στην επίθεση.
Στο πρώτο μέρος το θέαμα ήταν φτωχό με ελάχιστες καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, έστω κι αν ο ρυθμός ήταν σχετικά καλός. Ο Πανθρακικός είχε σαφώς καλύτερη εικόνα διατηρούσε συντριπτικά μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής στο μεγαλύτερο μέρος (36% έναντι 64%) και είχε δύο καλές στιγμές στο 14' (σουτ του Ιγκορ) και στο 24' (εκτέλεση φάουλ Κάσες).
Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισορροπήσουν κάπως λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του Κουτσιαύτη ο Έμποου «γκρέμισε» τον Πετρόπουλο (ο οποίος μάλιστα έμεινε στο έδαφος για 2-3 λεπτά) υποπίπτοντας σε πέναλτι. Μάλιστα ο Ελληνας επιθετικός δεν κατάφερε να συνεχίσει στο δεύτερο μέρος, αντιμετωπίζοντας πρόβλημα στον μηρό.
Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ψύχραιμα ο Παναγιώτης Κόρμπος ανοίγοντας το σκορ σε ένα κομβικό για την εξέλιξη της αναμέτρησης χρονικό σημείο.
Στο δεύτερο μέρος ο Πανθρακικός δεν μπήκε με την ίδια διάθεση και έτσι ο Απόλλων που είχε ανέβει ψυχολογικά μετά το γκολ κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του. Δράστης και πάλι ο Κόρμπος που με εξαιρετική κεφαλιά μετά από σέντρα χάρισε «μαξιλαράκι» ασφαλείας στην ομάδα του με αυτό το 2-0.
Σε όλο το υπόλοιπο της αναμέτρησης, η ομάδα του Σάντσεζ έπαιξε έξυπνα, δίνοντας γήπεδο στους φιλοξενούμενους οι οποίοι ναι μεν είχαν και πάλι την κατοχή, ωστόσο ήταν «φλύαρη».
Το… κερασάκι στην τούρτα για τους απολλωνιστές, έβγαλε στο 81' ο Αργυρόπουλος (πρώτο του γκολ) με εξαιρετική ατομική ενέργεια και έχοντας φύγει στην πλάτη της άμυνας. Να σημειωθεί ότι στο 87' ο σκόρερ του τρίτου τέρματος αποβλήθηκε καθώς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη.
Το αριθμητικό πλεονέκτημα και η χαλάρωση των παικτών των γηπεδούχων έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν δύο φορές στα τελευταία λεπτά (Χασομερής στο 89' και Ρομέου στο 92'), όμως ήταν πλέον αργά για να αλλάξει κάτι.
(Περιγραφή απ' το sentragoal)

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Λ. Σάντσεζ): Τζόρβας, Αργυρόπουλος, Δεληζήσης, Αλβάρεζ, Κανακούδης, Κόρμπος, Τσοκάνης, Τσιλιγκίρης (72' Χατζηζήσης), Παντελιάδης, Φαρινόλα, Πετρόπουλος (47'λ.τ. Μπάρκογλου).
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Α. Μάντζιος): Σερεμέτ, Παπαγεωργίου, Κάσες, Μπαϊκαρά, Ιγκορ (84' Χασομέρης), Ζος, Χρήστου (62' Ζεκίνια), Ρομέου, Τζάνης, Μίκουλιτς, Εμποου (75' Ντιόγκο).
ΣΚΟΡΕΡ: 45+3'πεν., 57' Κόρμπος, 81' Αργυρόπουλος – 90' Χασομέρης, 92' Ρομέου
ΔΟΚΑΡΙ: 89' Ρομέου
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κουτσιαύτης (Άρτας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 40', 87' Αργυρόπουλος - 45'+ Χρήστου, 94' Κανακούδης – 89' Χασομέρης 94' Ρομέου

» 28η αγωνιστική: Πανθρακικός - ΟΦΗ 3-1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Panthracrocs :: ΠΕΡΙ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ... :: ΑΓΩΝΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ :: Super League 2013-14-