13η Αγωνιστική, Παναιτωλικός - Πανθρακικός 1-0

Αριθμός μηνυμάτων : 738
Charm : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 03/04/2010

13η Αγωνιστική, Παναιτωλικός - Πανθρακικός 1-0 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: 13η Αγωνιστική, Παναιτωλικός - Πανθρακικός 1-0   13η Αγωνιστική, Παναιτωλικός - Πανθρακικός 1-0 Clock11012/12/2010, 00:18

13η Αγωνιστική, Παναιτωλικός - Πανθρακικός 1-0 A13_pa13
1-0
(4' Γκούρμα κεφ)

13η Αγωνιστική, Παναιτωλικός - Πανθρακικός 1-0 Panait10
Ένα γκολ στις αρχές της αναμέτρησης έκρινε τον νικητή στον αγώνα του Παναιτωλικού με τον Πανθρακικό για το πρωτάθλημα της Football League.
Ο Εμίλιο Φερέρα με δεδομένη την απουσία του Ρομπέρ από την συνάντηση προτίμησε να τοποθετήσει τον Γιάννη Σίμωση στην αρχική 11αδα με τους Αρσενίεβιτς και Παπουλή να αγωνίζονται στα άκρα της μεσαίας γραμμής. Αλλαγή υπήρξε και στην άμυνα με τον Αντώνη Νατσούρα να παίρνει την θέση του Σταύρου Βαγγελόπουλου. Η συνάντηση ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους γηπεδούχους οι οποίοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 4ο λεπτό με τον Γκούρμα να πετυχαίνει το 1ο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα. Έτσι ο επιθετικός του Παναιτωλικού εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την ενέργεια του Μπουμάλ. Η συνέχεια του αγώνα ήταν αμφίρροπη με τον Πανθρακικό να έχει την κατοχή της μπάλας, να απειλεί την εστία του Τζενάμο αλλά να μην μπορεί να μετουσιώσει την υπεροχή του σε γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανθρακικός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και δημιούργησε 2 ευκαιρίες με ισάριθμες ενέργειες του Γιάννη Σίμωση στο 52ο και 55ο λεπτό χωρίς όμως να έχουν ευτυχή κατάληξη για την ομάδα του. Το 1-0 υπέρ του Παναιτωλικού σαφώς και δεν ήταν σκορ ασφαλείας με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να γίνουν αρκετά επιθετικοί στην συνέχεια καθώς πίεσαν για να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης. Το γεγονός αυτό έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Γιάννη Νταλακούρα να έχει ανοιχτό γήπεδο και να μπορεί να απειλεί, κυρίως με αντεπιθέσεις, και μετά την είσοδο των γρήγορων Μπαικαρά και Παππά. Την τελευταία ευκαιρία του αγώνα απώλεσε ο Φώτης Παπουλής στο 91ο λεπτό με την προσπάθεια του να περνάει κόρνερ μετά από απόκρουση του Τζενάμο. Μια εκτέλεση κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτη για τον Πανθρακικό.
(από το επίσημο σάιτ)

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Παναιτωλικός (Γιάννης Νταλακούρας): Τζενάμο, Κούσας, Γκόλιας, Ρότσα, Αναστασιάδης, Παλαιολόγος, Μπουμάλ (74' Μπαϊκαρά), Γκούρμα, Γκούνκελ (87' Ετζενγκουέλε), Δέντσας, Καραμαλίκης (77' Παππάς).

Πανθρακικός (Εμίλιο Φερέρα): Κουτσόπουλος, Περπερίδης, Κανωτίδης, Νατσούρας, Ζησόπουλος, Μαρσέλο (80' Μπουντούρης), Λόπεζ, Αρσενίεβιτς, Σουλτανίδης (69' Καζάκης), Παπουλής, Σίμωσης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μανιάτης (Αρκαδίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Αναστασόπουλος (Αρκαδίας), Τζαρίμας (Αργολίδας)

Δηλώσεις προπονητών

Εμίλιο Φερέρα (προπ. Πανθρακικού): Πιστεύω πως ο Παναιτωλικός ήταν ο δίκαιος νικητής. Ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και κέρδισε δίκαια. Εμείς δώσαμε δυο συνεχόμενους αγώνες εκτός έδρας, δίχως να καταφέρουμε να πάρουμε κάτι. Το πρόγραμμά μας ήταν δύσκολο. Θέλουμε ενίσχυση τον Ιανουάριο για να μπορέσουμε να φανούμε ανταγωνιστικοί απέναντι σε Παναιτωλικό και ΠΑΣ Γιάννινα. Θα συζητήσω με τη διοίκηση για να βρούμε τι φταίνει και τι πρέπει να αλλάξουμε.

Γιάννης Νταλακούρας (προπ. Παναιτωλικού): Ήταν ένα καλό παιχνίδι για εμάς και φτάσαμε σε μια σημαντική νίκη. Παίξαμε και καλή μπάλα σε ορισμένα διαστήματα του αγώνα και είμαστε για πρώτη φορά μόνοι πρώτοι. Ξεκινήσαμε δυνατά και το όμορφρο γκολ που πετύχαμε, μας βοήθησε στη συνέχεια. Στο β' μέρος, θελήσαμε να καθαρίσουμε το παιχνίδι δεν αξιοποιήσαμε τις ευκαιρίες μας και στη συνέχεια θελήσαμε να κρατήσουμε το αποτέλεσμα. Δεν απειληθήκαμε ουσιαστικά από τον Πανθρακικό.

» 12η Αγωνιστική, ΟΦΗ - Πανθρακικός 2-1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Panthracrocs :: ΠΕΡΙ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ... :: ΑΓΩΝΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ :: Football League 2010-11-