Panthracrocs
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΠόρταλΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεσηΑναζήτηση

 

 Το δικαίωμα της Ψήφου

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Nikolas
Administrator
Administrator
Nikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 738
Charm : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 03/04/2010

Το δικαίωμα της Ψήφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Το δικαίωμα της Ψήφου   Το δικαίωμα της Ψήφου Clock11028/4/2012, 07:28

Έχω έναν παππού, 80 χρονώ, τον Μήτσο. Στην κατοχή γνώρισε λίγο τους Γερμανούς, γνώρισε και τους Βούλγαρους περισσότερο, όχι απ' την καλή, μόνο απ' την ανάποδη... Σχολείο δεν πήγε γιατί για να πας σχολείο στην κατοχή έπρεπε νάσουν Βουλγαρογραμμένος, πράγμα αδιανόητο και ντροπιαστικό. Όχι για όλους, για τους περισσότερους όμως ήταν. Μετά την απελευθέρωση φοίτησε στο 6τάξιο Δημοτικό σχολείο και αποφοίτησε επιτυχώς και ταχύρυθμα, σε 2 μόλις χρόνια...

Το δικαίωμα της Ψήφου Afisa-10
Τα πρώτα του ένσημα τα κόλλησε στα 16 του, το 1949, μέσα στον εμφύλιο, στην ασφαλτόστρωση. Δεν ήταν η πρώτη του δουλειά, η πρώτη-πρώτη ήταν το 1941, οχτώ χρονώ, με ειδικότητα να διώχνει τις ...μύγες που ενοχλούσαν τον αρχιμάστορα του μηχανουργείου. Μετά, το 1949 ως το 1954 δούλεψε σε αγροτικές δουλειές, χειριστής αγροτικών μηχανημάτων που τότε κάναν την εμφάνισή τους, τραχτέρ και πατόζες, οι πρόδρομοι της κομπίνας.

Μετά τον στρατό, που υπηρέτησε σαν λοχίας-εκπαιδευτής οδηγών, το καμάρωνε λες κι ήταν στρατηγός, δούλεψε μέχρι τα τριάντα του φορτηγατζής. Έπειτα για άλλα 35 χρόνια σαν εργάτης σε βυρσοδεψεία και σε διάφορες φάμπρικες μετάλλου στην Γερμανία. Στα 65 του βγήκε στην σύνταξη έχοντας 42 χρόνια ασφάλισης και πάνω από 50 στην εργασία...

Στην ζωή του είδε πολέμους, καταχτητές, φτώχεια, πείνα, εμφύλιο, βομβαρδισμούς με καταφύγιο το υπόγειο του κάθε σπιτιού, διακρίσεις, ότιδήποτε... Να φανταστείς στα 13 του, το 1946, χωροφύλακας τον χτύπησε κατηγορώντας τον ως κομμουνιστή! Επειδή ήταν αξύριστος, το πρώτο παιδικό μουστάκι και τα χνούδια στα μάγουλα. Επίσης έκανε το λάθος να φορά κόκκινη μπλούζα. Αυτό ήταν το μόνο που είχε, της Αμερικάνικης βοήθειας!
Βέβαια και οι "σύντροφοι" που ήταν υπεύθυνοι στα Λαϊκά συσσίτια σε ζυγιάζαν με το μάτι. Αν ήσουν γνωστός, έτρωγες καλά, αν όχι, μισή μερίδα. Αυτά στα μάτια ενός παιδιού ήταν σημαντικά γεγονότα, θα τα θυμόταν μια ζωή...

Ύστερα στα φορτηγά γνώρισε όλη την Ελλάδα, απ' την Ορεστιάδα μέχρι τα Γιάννενα και την Καλαμάτα. Γνώρισε απίθανα μέρη που ούτε στον χάρτη δε βρίσκεις. Φρούτα απ' εδώ, λαχανικά, καρπούζια και πεπόνια, βαμβάκι απ' εκεί, σκουπόχορτο και σάζια για ...σαμαρογέμισμα! Ακόμα θυμάται την κάθε επικίνδυνη στροφή, την κάθε δύσκολη ανηφόρα που αγκομαχούσαν τα παλιά φορτηγά να σκαρφαλώσουν...
Θυμάται την κάθε τρύπα στην άσφαλτό τους, σαν νάναι αιώνιες και αναλλοίωτες, λες κι υπάρχουν οι ίδιες ακόμα και σήμερα!
Μετά από ένα σωρό άθλιους άρχοντες, βασιλιάδες, βουλευτές, πολιτευτάδες με ίντριγγες, μηχανοραφίες και προδοσίες, ο παππούς Μήτσος είδε επίδοξους σωτήρες να “σώζουν” την πατρίδα. Αυτοί αφού κατέστρεψαν και παρέδωσαν την Κύπρο στους Τούρκους, μερικοί μπήκαν φυλακή, διώχτηκαν από την εξουσία. Πολιτικός αυτοεξόριστος, από την Φραγκία, ήρθε να σώσει την κατάσταση το 1974 κι απ' εκεί κι ύστερα, αφού μπήκαμε στην Ευρώπη και στο ευρώ, ζήσαμε εμείς καλά κι αυτοί πολύ καλύτερα!

Είδε ο παππούς, να τρώμε με χρυσά κουτάλια, γενικά να ζούμε ζωή ανέμελη, ανέφελη, χαρισάμενη... Ζωή και κότα!

Βέβαια αυτός τώρα είναι 80 χρονώ γέρος. Απ' τα καινούρια δεδομένα και γνώσεις είναι ...γειά σου, μη πω καλά μεσάνυχτα! Ούτε τσάτ, ούτε ίντερνετ, ούτε φέις μπουκ, ούτε, ούτε, ούτε, τίποτα σου λέω...
Στις εκλογές θα τον κλειδώσω σπίτι, μη μας χαλάσει την συνταγή και ψηφίσει αλλ' αντ' άλλων. Βέβαια μου λέει ότι ξέρει την διαφορά του κομμουνιστή απ' τον χρυσαυγίτη, ξέρει να ξεχωρίζει τους λαϊκιστές, τους παπαρολόγους, τα άδεια μύδια, αν και πάντα καταλήγει πως:
τίποτε καλό δε θα βγει αν δε κοιτάξει ο καθένας μας να γίνει καλύτερος, αν κάθε πολίτης δε γίνει σωστός πολίτης!

Όμως όλ' αυτά εγώ τ' ακούω βερεσέ.
Δεν με νοιάζουν οι διαφορές κανενός με κανέναν, ούτε οι ιδεολογίες έχουν καμιά σημασία, εδώ καλά-καλά δεν έχω καταλάβει τι είναι το μνημόνιο, τι σημαίνει ευρώ ή δραχμή, αν χρεοκοπήσαμε ή όχι, από που βρίσκουν τα λεφτά να πληρώνουν μισθούς και συντάξεις, πως γίνονται οι εισαγωγές σε τρόφιμα και καύσιμα... Όλ' αυτά, εκτός ότι με ζαλίζουν το κεφάλι, είναι και γνώσεις χωρίς αξία.

Αφού ΕΧΩ ότι θέλω τι με νοιάζει ΠΩΣ;

Ενημερώνομαι από ένα πλήθος σάιτς για τα πάντα που έχουν ενδιαφέρον, ποιός είναι in και ποιός out, βοηθώντας με να διαμορφώσω τεκμηριωμένη γνώμη ακόμη και για ποιόν πρέπει να ψηφίσω. Αν δεν ανοίξω In.gr, Prionokodella.gr, Troktiko.com, Flitzanitoukafe.aman, αν δεν το συζητήσω στο φέις μπουκ δεν κάνω τίποτε!

Αν, παρ' ολ' αυτά, μου μείνει κάποια απορία, no problem, ο Λάκης Λαζόπουλος είν' εκεί, στην εκπομπή του, με πληροφόρηση για ...ανεβασμένους! Γριά, γέρος, κλανιά η ειδικότητά του που λέει και το πατριωτάκι μας, ο Σύλλας!

Εσύ μπάρμπα-Μήτσο που πας ξυπόλυτος στ' αγκάθια; Πως θα πας να ψηφίσεις;
Κάθισε, θες δε θες, στο σπίτι την Κυριακή γιατί είσαι πολύ άκυρος!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.panthracrocs.com
 
Το δικαίωμα της Ψήφου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Panthracrocs :: ...ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ! :: ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ - ΠΟΛΙΤΙΚΑ-
Μετάβαση σε: