Panthracrocs
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΠόρταλΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεσηΑναζήτηση

 

 Υπό Την Αιγίδα του Προέδρου της Δημοκρατίας...

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Nikolas
Administrator
Administrator
Nikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 738
Charm : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 03/04/2010

Υπό Την Αιγίδα του Προέδρου της Δημοκρατίας... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Υπό Την Αιγίδα του Προέδρου της Δημοκρατίας...   Υπό Την Αιγίδα του Προέδρου της Δημοκρατίας... Clock11010/4/2010, 12:55

Μαύρ' είν' η νύχτα στα βουνά, στους κάμπους πέφτει χιόνι
και στ' άγρια, στα σκοτεινά, ο Έλλην ξεσπαθώνει, ξεσπαθώνει!


Τέτοια τραγουδούσαμε στον στρατό κάποτε, πριν πολλά-πολλά χρόνια...
Για ν' ανάψουν τα αίματα και να σφίξουν τα ...γάλατα!!!

...τέλειωσα το καθήκον προς την πατρίδα σε 28 μήνες, ξεκίνησα να εργάζομαι 4μήνες μετά την απόλυση, εκεί που εργάζομαι ακόμη και σήμερα... Μετά από 4 χρόνια εργασίας, 28 ετών, πληρωνόμουν αρκετά καλά σαν ειδικευμένος τεχνικός.

Κάποια ωραία ημέρα, ένα δημοσίευμα εκτόξευσε στο ...διάστημα την αυτοεκτίμησή μου...
Πως γίνεται αυτό; Ε, είναι πολύ απλό φίλε μου:

Εγώ ο "μεγάλος" ΔΗΛΩΝΑ εισόδημα, ΙΣΟ με τα ΜΕΣΟ εισοδήματα ΤΕΣΣΑΡΩΝ (4) Δικηγόρων!!!
Αν σε μπερδεύει στιους υπολογισμούς η λέξη "Δικηγόρος" να το πω με άλλα λόγια:
Δήλωνα εισόδημα, ΙΣΟ με τα ΜΕΣΟ εισοδήματα ΤΡΙΩΝ (3) Γιατρων!!!


Μάλιστα φίλε μου, αυτά δεν τα ονειρεύτηκα, τα έγραφε πρωτοσέλιδα η μεγαλύτερη σε κυκλοφορία εφημερίδα (και σοβαρή) της πατρίδας μας! Με βάση τα στοιχεία του Υπουργείου Οικονομικών βέβαια.
Πως μπορείς να μη νοιώθεις περήφανος για τον εαυτό σου;
Πως μπορείς να μη νοιώσεις ΕΛΙΤ;
Πως μπορείς να μη κοιτάς με συμπόνοια και ...κατανόηση αυτούς που αν και κόπιασαν σληρά να μορφωθούν όσο καλύτερα γίνεται απέτυχαν παταγωδώς...
Με αποτέλεσμα να διαβιούν μεταξύ ανέχειας και λιμοκτονίας! Οι κακόμοιροι...

...Εν τω μεταξύ κύλησαν πολλές ...φορολογικές δηλώσεις από τότε, ...φτάνουμε στην σημερινή εποχή.
Προχθές χαζεύοντας τηλεόραση μούφυγε η μισή διαφήμιση πριν μου κεντρίσει το ενδιαφέρον. Έλεγε κάτι για ταμείο, για το Δημόσιο χρέος , είχε και γραφικά με αρχαίους κίονες, πολύ αξιοπρεπής μπορώ να πω.
Ρώτησα, γιατί μ' έτρωγε η περιέργεια, την σύζυγό μου αν ξέρει κάτι... Απαντά ότι, λόγω της δύσκολης κατάστασης που περνά η χώρα έγινε αυτή η κίνηση, αυτή η ενέργεια να ανοιχτεί λογαριασμός από διάφορους φορείς υπό την αιγίδα του Προέδρου της Δημοκρατίας...

Λογαριασμός υπό την αιγίδα του Προέδρου της Δημοκρατίας...

Περιμένετε να φορτώσω, να τρελαθώ, να τους τα χώσω;
Συγνώμη, όχι, λάθος κάνετε, είμαι περίεργος τύπος, όπως επίσης και απρόβλεπτος!

Μπορεί να είναι επώδυνο, μπορεί να πονά αφόρητα, αλλά θα συμφωνήσω. Πρέπει όλοι να βοηθήσουμε. Πρέπει να μοιράσουμε το Δημόσιο χρέος και ο καθένας να συνδράμει σύμφωνα με τις δυνάμεις του... αφού δεν γίνεται να μοιραστεί σύμφωνα με το φταίξιμο του καθενός...
Πόσο είναι; κάτι παραπάνω από 300 δις είναι, χοντρά - χοντρά από 30 χιλιαρικάκια το κεφάλι. Κατά ΜΕΣΟ ΟΡΟ, ε; Να δώσουμε, συντάσομαι με αυτούς που το σκεφτήκαν και με τον κ. Πρόεδρο.
Αλλά όχι από φέτος, από του χρόνου κ. Πρόεδρε. Να δούμε πως θα εξελιχθεί ο λόγος δηλωθέντων εισοδημάτων ενός απλού εργαζόμενου ως προς τους παραπάνω προαναφερθέντες αναξιοπαθούντες και όχι μόνον αυτούς...

Ύστερα κάτι άλλο που θα βοηθούσε την προσπάθεια θα ήταν να ΒΡΕΘΕΙ κάποιος ΕΝΟΧΟΣ για το σημερινό μας χάλι κ. Πρόεδρε. Κάποιος σε, ας πούμε, πρώην πρωθυπουργό, σε πρώην υπουργό εθνικής οικονομίας ή άμυνας θα ήταν ιδανική περίπτωση.

Όχι, όχι, ο Διευθυντής της Στατιστικής Υπηρεσίας δεν κάνει, θα κόψει το αυγολέμονο κ. Πρόεδρε.

Μέσα, υπό την αιγίδα του Προέδρου της Δημοκρατίας, κ. Πρόεδρε!

Βέβαια είμαι αρκετά αφελής, αλλ' όχι τόσο όσο πολλοί συμπολίτες μας για να ζητώ πίσω τα κλεμένα κ. Πρόεδρε! Δεν μ' ενδιαφέρουν αυτά, αυτά είναι σταγόνα στον ωκεανό μπροστά στα σπαταλημένα, στα σκορπισμένα, στα χαρισμένα, στα μη εισπραχθέντα λόγω δόλου, στα μη εισπραχθέντα λόγω ανικανότητας, τεμπελιάς ή οποιασδήποτε άλλης αιτίας. Ούτε αυτά απαιτώ κ. Πρόεδρε...

Μόνο τα δύο που προείπα, τα εύκολα, να δώ και είμαι έτοιμος για όλα. Ακόμη και το σπίτι μου να δώσω υπέρ του χρέους, ο πιό σφιχτός ξάδερφος της κ. Μέρκελ νάρθει σαν αγοραστής απ' την πρώην Ανατολική Γερμανία, θα πιάσουμε κάμποσα μαρούλια.
Για την Ελλάδα κ. Πρόεδρε, κι αυτό δεν είναι καλαμπούρι...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Nikolas στις 18/1/2012, 01:31, 5 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.panthracrocs.com
kabano
member
member
kabano


Αριθμός μηνυμάτων : 21
Charm : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 30/04/2010
Τόπος : στο pc μου

Υπό Την Αιγίδα του Προέδρου της Δημοκρατίας... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υπό Την Αιγίδα του Προέδρου της Δημοκρατίας...   Υπό Την Αιγίδα του Προέδρου της Δημοκρατίας... Clock1102/5/2010, 11:40

Ελπίζω ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας να έβαλε και ...................
συνδικαιούχο στο λογαριασμό. Question
Λέμε τώρα
Είναι και γέρος άνθρωπος ρε παιδί μου
Να μας πάθει τίποτα , ποιος θα κάνει ανάληψη τόοοοοοοοσα λεφτά. affraid

Εμπρός στο δρόμο που χάραξε ο Κακλαμάνης
Κλεισμένοι στην τουαλέτα και πολύ σας είναι Λαμόγια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nikolas
Administrator
Administrator
Nikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 738
Charm : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 03/04/2010

Υπό Την Αιγίδα του Προέδρου της Δημοκρατίας... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υπό Την Αιγίδα του Προέδρου της Δημοκρατίας...   Υπό Την Αιγίδα του Προέδρου της Δημοκρατίας... Clock1102/5/2010, 12:15

Χτύπα ξύλο! Χτύπα ξύλο!
Δεν πιστεύω να έχεις το χάρισμα του Κώστα του Μητσοτάκη και τον γλωσσοφάς τον άνθρωπο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.panthracrocs.com
 
Υπό Την Αιγίδα του Προέδρου της Δημοκρατίας...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Panthracrocs :: ...ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ! :: ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ - ΠΟΛΙΤΙΚΑ-
Μετάβαση σε: